Beton Boru

Beton boru, demir ve hasır çelik ile güçlendirilerek kullanıma sunulan bir boru çeşididir. Son derece yaygın bir kullanım alanı bulunan beton boruların dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeni ile sık sık tercih edildiğini ifade edebiliriz. Genel olarak alt yapı ve kanalizasyon için kullanılan beton boru demir ve hasır çelik olarak ifade edilen dominatın içerisine konulur ve o şekilde üretilir. Beton borular betonarme boru olarak da adlandırılmaktadır.

Beton boru çeşitli güçlü bir yapıya sahip olması nedeni ile yoğun bir ilgi görmekte ve bireylerin dikkatini çekmektedir. İçerisinde farklı özellikleri bulunan materyallerin yer aldığı bu borular söz konusu malzemeler ile çok daha dayanıklı ve pürüzsüz bir hal almıştır. Uzun ömürlü olan bu borular ile ilgili eklem yerlerinin kesinlikle sorunsuz olduğunu ve yapısal bütünlük sağladığını ifade edebiliriz.

Beton Boru Nasıl Üretilir?

Beton borunun üretimi sırasında üreticilerin TS 821 EN 1916 standardına uygun bir şekilde üretim gerçekleştirmeleri gerekir. Bu noktada ürün nerede kullanılacaksa maruz kalacağı göre üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu durumda beton boru ile ilgili statik hesap yapılmaktadır. Özel boru makinelerinde üretilen bu ürünün üretimi sırasında vibrasyon ile sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmektedir. İç ve dış kalıp düzeneği olarak ifade edilen bu üretim düzeninin en temel yöntem özel kalıpların kullanıldığı precast sistemidir.

Beton Boruların Avantajları

Yapının güçlendirilmesi için metal konularak üretilen bu boruların sahip olduğu çeşitli özellikler vardır. Bu özellikler ve avantajlar aşağıdaki gibidir.

  • Yüksek yük, su basıncı gibi durumlara sürekli dayanıklı bir yapıdadır.
  • İklimsel şartların her birinde kullanılabilmektedir.
  • Özel olarak üretimi söz konusudur.
  • Yerli üretim olan ürünlerin fiyatları son derece uygundur.
  • Hem iş gücü hem de kalkınma avantajı sağlar.
  • İçeriğinde çevreye zarar verebilecek materyaller bulunmaz.
  • Bakımı ve onarımı son derece kolaydır.
  • Geri dolgu olarak ifade edilen ağır yüklere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Siz de son derece kaliteli ve güvenilir bir şekilde üretilen beton boru ürünlerine ihtiyaç duyuyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.