Parke Taşı

Parke taşı ya da kilit taşı olarak bilinen bu ürün, genel olarak dış mekan peyzaj düzenlemeleri, yürüyüş yolu ve kaldırım gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bir zemin yapı malzemesi olan parke taşı son derece işlevsel taşlar olup estetik bir görünüme sahiptir. Beton parke taşı olarak da ifade edilen bu ürün farklı boyutlara ve şekillere sahip olabilmektedir. Kullanılacak olan alanın ihtiyacına göre üretim sırasında farklı kalıplar ve boyutlar kullanılarak parke taşı oluşturulabilmektedir.

Parke Taşı Kullanım Alanları

Beton parkeler genel olarak büyük üretim tesislerinde üretilmektedir. İstenilen şekillerde üretilebilen bu taşlar son derece sağlam bir yapıya sahiptir. Hazır betonun kullanımı ile üretildiği için parke taşlarının yoğun bir kullanımı olduğundan bahsedebiliriz. Kilit taşı çeşitlerinin kullanıldığı alanlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Bahçe ve park alanları: Bu taş modelleri bahçe ve park gibi açık havalarda yol oluşturma amacı ile yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bütünleşik bir yapı oluşturan bu ürünler estetik bir görünüm sağlarken sağlam bir yol elde edilmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Özel mülk ve fabrikalar: İşyeri ve konut gibi alanları sevkiyat alanları ve bahçe bahçelerinde bu taşlara rastlamak mümkündür. Bu taş modelleri ile söz konusu özel mülklerde estetik bir görünüm elde edilir. Ayrıca temiz ve sağlam bir görünüm de oluşturur.
  • Kaldırım: Beton taşlarının en çok kullanıldığı bir diğer alan ise kaldırımlardır. Daha iyi bir yürüyüş deneyim oluşturmak için kaldırımlarda sık sık parke taşlarına rastlanabilmektedir.

Kilit Taşı Özellikleri

Kilit taşı modelleri şehir planlamaları ve peyzaj için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kalıp değiştirilerek bir makine ile birden fazla modelde taş üretimi mümkündür. Bu noktada söz konusu taşların özelliklerinden aşağıdaki gibi bahsedebiliriz:

  • Mukavemeti yüksek olan zeminlerin tasarlanması noktasında önemli bir unsurdur.
  • Kullanıldıkları alana estetik bir görünüm kazandırırlar.
  • Birbirinden farklı şekillerde ki zeminlere uygun farklı desenlerde üretilir.
  • Don, su, güneş gibi çeşitli doğa olaylarına karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir.
  • Kolaylıkla monte ve demonte edilmesi mümkündür.
  • Uzun yıllar kullanım için uygundur.